ارزهای دیجیتال

در اواسط دهه ۸۰ خودمان، زمانی که اقتصاد دیجیتال و تجارت الکترونیک به تازگی در ایران قدم نهاده بود، بسیاری از ما به این مدل از کسب و کارها می خندیدم و با خود می گفتیم شاید ده ها سال طول بکشد تا این مدل از تجارت ها جای خود را در ایران باز کنند. اما تکنولوژی و فرهنگ استفاده از اقتصاد دیجیتال سریع تر از آن چیزی که فکرش را می کردیم گسترش پیدا کرد. حال در دوره ای قرار داریم که اگر کسی دیجیتالی نباشد به او می خندیم!

اقتصاد دیجیتال تا مدت ها به عنوان تهدیدی برای محیط کسب و کار ایران به شمار می رفت. تهدیدی که شاید هنوز بخش هایی از فضای سنتی محیط کسب و کار به آن ایمان داشته باشند. لیکن مهم این است که اکنون همه ما از فرصت ها و مزیت های بی شمار اقتصاد دیجیتال آگاه هستیم.

ارزهای دیجیتال یکی از زیر شاخه های اصلی اقتصاد دیجیتال است. با شکل گیری اینترنت و فضای وب، تحولی در نظام اقتصاد مدرن ایجاد شد، اکنون ارزهای دیجیتال تکامل دهنده این تحول هستند تا دنیایی غیر متمرکز را خلق کنند.

 

چرا ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند؟

به گذشته خود یک نگاهی بیاندازیم، شاید اگر ۱۰ سال پیش، همان زمان که اقتصاد دیجیتال کودکی نو پا در ایران بود پای در این عرصه نهاده بودیم اکنون از منافع بسیار زیادی بهره می بردیم. اما اغلب ما ساده از کنار این موضوع گذشتیم. این بار نمی گذاریم فرصت ها از دستمان برود. دیگر از کنار ارزهای دیجیتال ساده نمی گذریم، این ارزها و شبکه بلاک چین آمده اند تا دنیایی جدید را به روی ما باز کنند که ما بتوانیم در آن:

  • نقل و انتقال مالی و پولی را با استفاده از فضای وب بدون واسط در دست بگیریم.
  • عرضه کننده و تقاضا کننده مستقل از زمان و مکان در هر لحظه و هر کجای دنیا بتوانند پولی را بین خود جا بجا کنند.
  • دنیای غیر متمرکز که در آن هیچ بانکی برای ما تصمیم گیرنده نیست را برایمان به ارمغان بیاورند.
  • و در نگاه آینده نگری، پایه پولی و توزیع ثروت در دنیا را به نفع مردم تغییر دهند.

و البته ده ها مورد دیگر.

این بازار هنوز بالغ نشده و نو پاست. بدون شک ریسک هایی در بازارهای نوظهور وجود دارد، از خود بپرسیم آیا کاری بدون ریسک وجود دارد؟ امروزه حتی سپرده گذاری در بانک ها هم ریسک نرخ بهره دارد!

به دنیای جذاب ارزهای دیجیتال وارد شوید

دنیای ارزهای دیجیتال دنیایی هیجانی و جذاب است که در ابعاد مختلف آن می توان فعالیت کرد. همانطور که فضای اینترنت محدود به یک یا دو حوزه کاری نشد. فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال هم محدود به سرمایه گذاری یا استخراج نیست. پس اگر قواعد این بازار را به خوبی فراگیریم و پا به پای آن رفتارهایش را بیاموزیم ، می توانیم از فرصت های بی شمار آن استفاده کنیم. نه تنها ایران بلکه جامعه جهانی هم به متخصصین زیادی در زمینه استخراج، معاملات، نقل و انتقالات، سرمایه گذاری، رمز ارز نگاری، تعمیر و نگهداری، مشاوره، خدمات وابسته و …نیاز دارد. هر کس بنا به مهارت ها و حوزه علاقه مندی خود می تواند فعالیتی مناسب در حوزه اقتصاد دیجیتال و ارزهای دیجیتال برای خود انتخاب کند. کافی است با آموزش صحیح، قدم هایی درست و اصولی برداشته و برای بهبود مهارت های خود تلاش کنیم. پس بیاییم این بار ساده از کناراقتصاد دیجیتال و تکنولوژی نسل چهارم عبور نکنیم….